Samuel Velebný "COLONIAL GOODS" vo VUNU Gallery

kurátor výstavy: Peter Tajkov

Nové video mapuje výstavu Samuela Velebného s názvom COLONIAL GOODS, ktorá je zároveň poslednou výstavou VUNU Gallery v priestoroch na košickej Hlavnej. Samuel vo videu ozrejmuje, čo znamená názov výstavy a približuje svoju aktuálnu tvorbu. Výstavu môžete navštíviť v nasledujúcich týždňoch vo VUNU a ak vás zaujalo uvažovanie autora, v pravidelnej rubrike Mestosterón na našom webe nájdete i jeho viacero nových článkov.

V čase blížiacej sa zimnej olympiády v Pekingu pripravila košická VUNU Gallery výstavu COLONIAL GOODS zameranú na globálny pohyb tovaru, osôb, kultúry a hlavne profesionálneho športu.

Jej autorom je mladý košický výtvarník Samuel Velebný, absolvent miestnej Fakulty Umení Technickej Univerzity a škótskej Glasgow School of Art. Velebný pretvoril galériu na obytný priestor s náladou klubu, kabinetu, či herne. Hlavným výtvarným médiom sú úžitkové predmety – barová skrinka v tvare glóbusu, popolník, fitlopta a stolný futbal. Všetky diela sú rafinovane nadizajnované niekde na rozhraní úžitkovosti, infografiky a vizuálneho umeleckého diela. Takto „zariadená“ galéria ponúka divákom priestor na užívanie aj uvažovanie. Napríklad o zvláštnych trasách a konotáciach tovarov a globálnej zábavy, predovšetkým športu.

Inšpiráciu hľadá autor v každodennosti života športovcov a športovkýň, ako aj ďalších, menej viditeľných zamestnancov športového priemyslu – dopravcov, kuchárov, fanúšikov, či stavbárov štadiónov. Prostredníctvom upravených objektov (stolný futbal, kde hráčov nahradili robotníci v Qatarskej púšti, ktorí pripravujú štadióny na blížiace sa Majstrovstvá sveta). Velebný odhaľuje cynickú absurdnosť profesionálnych športových zápolení, ktoré skôr než radostnú loptovú hru pripomínajú masívne obchodné logistické operácie a posúvajú definíciu slova „sport“ do nových polôh, ktoré v masívnej miere exploitujú ľudské telá a prírodnú krajinu.

Autor sa vyjadruje v rozmanitých médiách – okrem objektov inšpirovaných úžitkovými a nábytkovými predmetmi aj klasickou maľbou, či videotvorbou. Ako zanietený športový fanúšik vyjadruje prostredníctvom výstavy svoj názor na kolos globálneho mediálneho športu a kultúry a kladie si otázky o ich férovosti, morálnosti a udržateľnosti. 

Výstavu dopĺňa báseň Dominiky Moravčíkovej s názvom A World to Conquer, napísaná na povrch fitlopty.
Za dizajn výstavy COLONIAL GOODS je zodpovedný Róbert Bernáth.

Text / Interview: Nikolas Bernáth Foto / Video: Džagy
©New Translation 2022

Previous
Previous

ART IS NICE w/ Kubo Krížo

Next
Next

ART IS NICE w/ Vladimír Houdek