Ozveny festivalových filmov Be2Can

Od 25. – 29. 11. 2021 je na VOD platforme Edisonline dostupná prehliadka tohtoročného výberu Be2Can. Mnohí*é sme pre pandemické okolnosti nemohli navštíviť kinosály a eventy mapujúce súčasnú svetovú kinematografiu. Z pohodlia domova máme tak jedinečnú možnosť dohnať resty z troch najprestížnejších svetových filmových festivalov Berlín, Benátky a Cannes. Be2Can virtuálnu kinosálu od Film Europe nájdete TU.

 

Kontroverzný telesný horor, intímna “rodinná” dráma, explicitný gore, prvky  komédie, porno ~ film Titane jednoducho spája viacero žánrov, ostré označovania a nevoľnosti, môžeme považovať za úspešné PR. Julia Ducournau po debutovom filme Raw (2016), ktorý pojednáva o dospievaní sestier so sklonom ku kanibalizmu, zostáva verná tematike identít a transformácií tela. Titán skúma rodové otázky, sexualitu, fluiditu tela, male gaze. Hlavná hrdinka Alexie prežije ako dieťa autohaváriu a musí podstúpiť operáciu. Do hlavy jej voperujú titánový pliešok, od tohto momentu cíti voči automobilom čosi viac. French extremity v plnej kráse. Režisérka Julia Ducournau si za svoj filmový počin odnáša Zlatú palmu z Cannes za réžiu.

ZAČIATOK (Dasatskisi, Dea Kulumbegašvili, 2020)

Obzvlášť výrazný je debutový kontemplatívny film gruzínskej režisérky, ocenený na niekoľkých prestížnych filmových festivaloch. Príbeh sa sústredí okolo protagonistky Yany, manželky lídra svedkov Jehovových. Potom, čo je silne konzervatívna a patriarchálna komunita napadnutá extrémistickou skupinou, sledujeme Yanu a jej reakciu na traumatické udalosti. Je zovretá sebazaprením, nenachádza útechu vo viere ani v rodine. Statické a uhrančivé zábery zachytené na 35 mm materiál kameramanom Arsenim Khatchaturianom budujú strohý nepokojný portrét antihrdinky. Vizuálne kompozície možno prirovnať s tvorbou autoriek a autorov ako Chantal Akerman, Marguerite Duras, Michael Haneke, Andrej Tarkovskij, či Carlos Reygadas, ktorý stál za produkciou filmu. Režisérka sa k Začiatku vyjadrila: “Chcela som natočiť film o vedľajšej postave.” Na Be2Can bol študentskou porotou označený za najlepší film z festivalovej ponuky. Hoci filmu svedčí viac plátno, tento hypnotický zážitok si rozhodne netreba nechať ujsť. 

NITRAM (Nitram, Justin Kurzel, 2021)

Nitram je citlivá charakterová štúdia o znevýhodnenom násilnom jedincovi. Film mapuje okamihy, ktoré prebiehali masakru v Port Athue z apríla 1996, kedy v turistickej oblasti zavraždil mladý muž  35 ľudí a ďalších 23 zranil. Nejedná sa však o rekonštrukciu udalostí ale o psychologický ponor do života páchateľa. Izolovaný takmer tridsať ročný Nitram, žije v 90. rokoch so svojimi rodičmi na predmestí Austrálie. Nevie sa začleniť, nájsť svoje miesto vo svete. Za výkon si herec v hlavnej úlohe ~ Caleb Landry Jones, odniesol cenu z Cannes. 

MILUJ SVOJHO ROBOTA (Ich bin dein Mensch, Maria Schrader, 2021) 

Romantická sci fi komédia je adaptáciou novely Emmy Braslavskej. Film zobrazuje bezdetnú, miestami osamelú výskumníčku, ktorá sa musí zúčastniť experimentu, aby získala potrebné financie. Protagonistka Alma si má na niekoľko dní vyskúšať žiť s humanoidom Tomom, ktorý je naprogramovaný tak, aby zastával rolu dokonalého partnera. Schraderovej film je síce štandardne štruktúrovanou romantickou komédiou, kladie však mnoho dôležitých otázok. Hlavná predstaviteľka Maren Eggert za svoj výkon získala Strieborného medveďa na Berlinale.

SNEŽIŤ UŽ NIKDY NEBUDE (Śniegu już nigdy nie będzie, Małgorzata Szumowska, 2020)

Ukrajinský prisťahovalec, ktorého stvárňuje herec Alec Utgoff, ako masér navštevuje bohaté rodiny na periférií mesta. Nad uzavretou komunitou sa však nesie akýsi mrak smútku. Mladý hrdina Žeňa má však špeciálne schopnosti. Názvom naznačuje environmentálnu katastrofu, interpretačne je však ambiciozna snímka otvorená a dočiahne ďaleko. 

ĽÚBIL SOM SVOJU ŽENU (A feleségem története, Ildikó Enyedi, 2021)

Po úspešnom filme O tele a duši, za ktorý režisérka Ildikó Enyedi obdržala Zlatého medveďa, prichádza autorka s adaptáciou románu od spisovateľa nominovaného na Nobelovú cenu za literatúru ~ Milana Füsta. Jakub je muž v strednom veku, ktorého väčšinu života trápi boľaví žalúdok. Kuchár mu odporúči, aby sa oženil. Impulzívne sa rozhodne, že si vezme prvú ženu, ktorá vstúpi do kaviarne. 

MAINSTREAM (Gia Coppola, 2021)

Mladá žena Frankie, nevie kým je a kým by sa chcela stať. Svoj čas trávi nakrúcaním videí, zaznamenávaním prostredia okolo seba na mobil. Vďaka točeniu natrafí na temperamentného mladého muža menom Link, ktorého stvárňuje Andrew Garfield. Jeho výbušnú spoveď nakrúti v nákupnom centre, video je na sociálnych sieťach mimoriadne úspešné. Po niekoľkých stretnutiach sa spoločne rozhodnú uploadnuť meta kritiku sociálnych sietí a spoločnosti. Výpoveď sa im však postupne vymyká spod kontroly.

Text: Tereza Dodoková
©New Translation 2021

Previous
Previous

Hororová tvorba Jordana Peelea

Next
Next

KONEČNE V KINOSÁLACH! Rozhovor s dokumentaristkou Máriou Pinčíkovou