Čo pozerať na VODe vol.2 - Filmové odporúčania Terezy Dodokovej

header.deren.jpg

Snívalo sa mi, že som sedela v kinosále veľmi blízko plátna, bolo vypredané, bez možnosti zmeniť nešťastnú pozíciu. Hoci som nemala najideálnejší výhľad, registrujúc iba blízky žiarivý fragment plátna, cítila som akúsi úľavu z kolektívu. Rovnako, ako aj vy, túžim po skutočnom premietaní, chcem postávať pred kinom, načívať cudzie dojmy a zdieľať zážitky. Dúfam, že čoskoro budú kinosály praskať divákmi naprieč krajinou. Je nám dlho.

V májovej selekcii som sa tentokrát zamerala na filmy zaujímavých autoriek, ktorých tvorba je aktuálne dostupná na VOD platformách a na aké #GIRLS slovenské kino-filmové premiéry sa môžme tento rok tešiť!

WOMEN YOU MUST SEE ON MUBI

THE PIONEERING CINEMA OF MÁRTA MÉSZÁROS

Aktuálne je na mubi dostupný filmový výber pozoruhodnej maďarskej režisérky, ktorá po vojne dospievala vo východnom bloku. Jej rodičia ako umelci emigrovali do ZSSR, matka však umrela pri pôrode a otca umeleckého sochára, uväznili a zabili počas stalinistického režimu. Autorkine snímky sú do značnej miery autobiografické, postavené na osobnej skúsenosti z formatívnych rokov dospievania. Vzťah dieťa - rodič, samota, zabúdanie tematicky slúži, ako metafora osamelých občanov z východného bloku vydaných na milosť doby. Skrze film sa zaväzuje potomkom, približuje príbehy a problémy žien, ktoré čelia spoločensko-politickým nepokojom, buduje večnú pamäť ako formu vzdoru. Nastávajúce mesiace by mali pribúdať i ďalšie autorkine tituly, momentálne sú v ponuke štyri. V debutovom filme ELTÁVOZOTT NAP(1968) dospieva v sirotinci melancholické dievča, ktoré sa rozhodlo vyhľadať svoju matku. Hlavnú úlohu stvárnila popová speváčka Kati Kovács. HOLDUDVAR(1969) - hlavnej hrdinke Edit sa po smrti manžela zmení život, ako vdova musí čeliť svojej minulosti. Zložité protagonistky hľadajú slobodu, odcudzenie medzi matkou a dcérou kombinuje s utrpením malého východoeurópskeho národa v zajatí organizovaného zabúdania stalinistickej ideológie. SZÉP LÁNYOK, NE SÍRJATOK!(1970) - mladé dievčatá pracujú v továrni, zvyšok dňa trávia na večierkoch a koncertoch, film prináša ženský pohľad na hnutie hippies vo východnej Európe. KILENC HÓNAP(1976) opäť ostro politický feministický príbeh odohrávajúci sa
v priemyselnej krajine. “An independent woman—one who finds herself in a situation where she must make a decision on her own—is the central character in each of the films I have made so far.” —Márta Mészáros

SONGS THAT MY BROTHER TAUGHT ME (2015)

zhao.png

Čerstvá držiteľka oscara CLOÉ ZHAO, ktorej víťazný film Nomadland si snáď čoskoro budeme môcť pozrieť v kinách, debutovala nesmierne silným citlivým snímkom, ktorý by sa pokojne mohol označiť za dokument. Režisérka strávila štyri roky v indigenous rezervácií Pine Ridge, kde zbierala materiál, podarilo sa jej tak vytvoriť komplexný melancholický portrét tamojšieho života. Skúma puto medzi bratom a jeho mladšou sestrou, ktorí sa ocitli na samostatných cestách, hľadajú sa, spytujú svoju budúcnosť. Aj ich sny však majú svoje limity.
Práca s neprofesionálnymi hercami prináša do filmu vzácnu autenticitu, panoramatické záberovanie Joshuu Jamesa Richardsa ma dojíma, pri Zhao často myslím na plátno, ktoré by mi v tomto prípade vyrazilo dych. MUST MUST MUST.

Ďalšie mimoriadne autorky nájdete v sekcii WOMEN WITH MOVIE CAMERAS. MUST SEE: Maya Deren, priekopníčka, matka avantgardnej tvorby režírovala spolu s manželom Alexandrom Hammidom film MESHES IN THE AFTERNOON. Je považovaný za jeden z najdôležitejších experimentálnych diel. Na mubi nájdete dostupný i dokumentárny film DIVINE HORSEMEN: THE LIVING GODS OF HAITI(1985), ktorý nikdy nedokončila a na UBU sú filmy WITCH’S CRADLE(1944) a STUDY IN CHOREOGRAPHY FOR CAMERA (1945). Dostupných je niekoľko dokumentov i hraných filmov od francúzskej režisérky z ľavého brehu, AGNES VARDA, CLÉO FROM 5 TO 7(1962), LE BONHEUR(1965), VAGABOND(1985), sa považujú za najvýraznejšie klasiky, z prístupných dokumentov by som poukázala na BLACK PANTHERS(1968), LES GLANEURS ET LA GLANEUSE(2000). Perspektívu ženy vo vojne spracovala v debutovom filme МАЯК(2006) MARIE SAAKYAN ako prvá ženská arménska režisérka vôbec. Spracúva poetický príbeh mladej ženy, ktorá sa vracia do rodného mesta. Špeciálny double bill argentínsko-britskej režisérky Jessicy Sarah Rinland ponúka stredometrážny film BLACK POUND(2018), ktorý rozpráva príbeh členov prírodo- vedeckej spoločnosti skrze optiku hypnotického 16mm materiálu a vo filme THOSE THAT, AT A DISTANCE, RESEMBLE ANOTHER(2019) odhaľuje šialenú prácu reštaurátorov, proces muzeiných praktík, tvorby replík. Rovnako ako v Black Pound, predstavujú ruky a dotyk nástroj i prejav. Nevynechajte autorky ako ANGELA SCHANELEC, JOANNA HOGG, MIA HANSEN-LOVE, PELIN ESMER či MARGUERITE DURAS. A 12.mája bude mať na mubi premiéru krátky film talianskej režisérky Alice Rohrwacher QUATTTRO STRADE, ktorý nakrútila počas lockdownu. Na niekoľko metrový 16mm film po expirácií zachytila svojich susedov v malej dedinke Quatro Strade v Toskánku. S pomocou zoomu sa dostala tam, kam jej telo kvôli pandémii nemohlo. Po úspešných troch filmoch CORPO CELESTE(2011), LE MERAVILIGIE(2014), LAZ- ZARO FELICE(2018), pripravuje celovečerný film LA CHIMERA(2022). <3 

Snímka obrazovky 2021-05-14 o 18.15.03.png

VOD NOTICE! 

Ďalšie online streaming služby, ktoré si zaslúžia pozornosť sú platformy SABZIAN a AVILA FILMS, prinášajú pravidelný výber filmov a textov, prvých 250 divákov má online vstup zadarmo. Ako som vyššie spomínala v kontexte Deren, na UBU sa nachádza rozmanitý výber umelkýň a umelcov, vo všetkých umeleckých sférach bezplatne. Pri potulkách za filmom by som sa zamerala na mená ako BARBARA HAMMER, SHIRLEY CLARKE, CHERYL DONEGAN, FOROUGH FARROKHZAD, KRIS KRAUS, YVONNE RAINER, SUSAN SONTAG a ďalšie. Feministický filmový journal ANOTHER GAZE prišiel tento rok s nepravidelnou streaming platformou ANOTHER SCREEN, prináša zaujímavé zabudnuté tituly dôležitých autoriek s textami a prekladmi. Represia, mánia, vrahyne a smiech medúzy sú témy aktuálneho dvojtýždnia. Ak ste nestihli vidieť tento konkrétny výber, určite si všimnite ten nadchádzajúci, alebo sa zaregistrujte na mailining list. Najbližší program by sa mal zamerať na spisovateľku, scenáristku a režisérku Marguerite Duras. Nenechajte si ujsť newsletter LE CINÉMA CLUB, každý týždeň jeden film pre všetkých. Široký žánrový záber sa zväčša upriamuje krátke a stredometrážne filmy skloňujúc mená ako CHANTAL AKERMAN, ANDREA AR- NOLD, CLAIRE DENIS, MATI DIOP, GRETA GERWICK, AGNES VARDA, LYNNE RAMSAY, ALICE ROHR- WACHER. KINOSKOPE sa zameriava na etablovaných i nových autorov, ponúka obsiahlu škálu kurátorského streamu/výstav, živých premietaní a publikácií. FILM-MAKERSCOOP založená Jonasom Mekasom, Shirley Clarke, Ken a Flo Jacobs, Andy Warholom a Jackom Smithom, prináša Video on Demand, rozsiah- lu archívnu prácu, workshopy, katalóg filmov pre distribúciu. Japonská VOD NORMAL SCREEN prezentuje filmy a videoart zamerané na sexuálnu identitu. Platforma RE:VOIR je zameraná hlavne na experimentálny film. Dostupných je vyše sedemdesiat titulov z dadaistického, surrealistického, avantgardného a letteristického hnutia. 

SONTAG.jpg

NA ČO SA TEŠIŤ DO KINA TENTO ROK!

AKO SOM SA STALA PARTIZÁNKOU - VERA LACKOVÁ*

Celovečerný dokumentárny debut s podtitulom - FILMOVÝ ODBOJ PROTI ZABUDNUTIU - odhaľuje doposiaľ nepoznaný príbeh slovenskej a českej, respektíve československej histórie, ktorého hlavnou témou je pátranie po osudoch rómskych odbojárov. Autorka vychádza predovšetkým zo životného príbehu svojho pradeda, rómskeho partizána Jána Lacku. Autobiografické pátranie privádza režisérku k doposiaľ nezverejneným faktom našich dejín a prináša príbehy ľudí, ktoré sa napriek odlišnému etnickému pôvodu dokázali spojiť proti zlu. 

BIELA NA BIELEJ - VIERA ČÁKANYOVÁ**

bielanabielej.jpg

Biela na bielej formou videodenníka dokumentuje pobyt režisérky na poľskej antarktickej stanici, kde v roku 2017 nakrúcala snímku FREM (2019), ktorej hlavnou postavou je umelá neurónová sieť. Počas pobytu vedie autorka chatové konverzácie s umelou inteligenciou, ktoré sa dotýkajú povahy filmu, umenia a zmyslu života a odhaľujú spôsob myslenia oprostený od ľudskosti a emocionality, nútiaci k hlbokej intro- spekcii. Vo filme je zachytený súboj s vlastným telom a mysľou v extrémnych podmienkach. Biela na bielej je pokus o vyjadrenie zážitku dočasného pozorovateľa,ktorý sa ocitne v nepoškvrnenej prírode — monumentálnej, krásne a indiferentnej zároveň. Po filme FREM na tému umelej inteligencie reaguje režisérka v najnovšej snímke osobnejšou formou a smerom k divákom vznáša zásadné otázky, ktoré v nej tento ex- trémny zážitok z nakrúcania vyvolal. „Ako sa dá myslieť niečo principiálne neľudské? Nakrúcam film o umelej inteligencii, ale je to čoraz ťažšie, absurdnejšie. Antarktická krajina funguje ako droga. Chodím v bielej tme a hľadám pocit úľavy? Som hmota s vedomím, ďaleko
od termodynamickej rovnováhy. To je jediné, o čom viem podať správu,” hovorí režisérka a zároveň producentka filmu Viera Čákanyová o Bielej na bielej. 

ČIARY - BARBORA SLIEPKOVÁ**

barborasliepkova.png

Bratislava je mesto hrubých čiar. Stereotypy a manuály komunikácie obyvateľov postsocialistickej metropoly. Každodenné hľadanie správneho pohybu v intímnom a vo verejnom priestore. Urbánna esej o osamelosti mestského človeka, vizuálne inšpirovaná slovenským konceptuálnym umením a fotografiou. 

NA ZNAČKY - MÁRIA PINČÍKOVÁ**

Praha, júl 2018. Pätnásťtisíc žien a mužov všetkých generácií sa stretáva na jednom mieste, aby zacvičili veľkolepé masové choreografie. Všetci sú súčasťou Sokola, hnutia, ktoré pred takmer stošesťdesiatimi rokmi vzniklo s cieľom rozvíjať pomocou telocviku a jeho verejnej prezentácie národnú uvedomelosť, kultúrnosť a demokratické hodnoty. Sokol sa stal – a je ním dodnes – synonymom komunitnej vzájomnosti. Film Na značky! sleduje dvoch protagonistov na ich ceste za vytúženým cieľom. Mladý cvičenec Radek nesie na svojich pleciach nielen svojich sokolských bratov, ale aj neľahké bremeno dospievania. Tréner Mirek má za úlohu dať dohromady hlavnú skladbu Všesokolského zletu. Termín vystúpenia sa blíži a intro- vertný Radek i rázovitý Mirek sa spolu ostatnými cvičencami a organizátormi ocitajú vo víre organizačných zmätkov, v ktorých sa zrkadlí nielen étos sokolského bratstva, ale i všetky odtiene ľudskej povahy. 

SVETLONOC - TEREZA NVOTOVÁ***

Tridsiatnička Šarlota sa vracia do rodnej dediny hlboko v slovenských horách. Pred mnohými rokmi odtiaľto za nejasných okolností utiekla. Jej návrat v miestnych vzbudzuje podozrenie, po celý čas ju považovali za mŕtvu. Boja sa, že svojím príchodom prebudí bosorku, ktorá podľa legiend straší v okolitých lesoch. So Šarlotou sa zblíži iba Mira, mladá excentrická bylinkárka, ktorá sa do dediny nedávno prisťahovala. Mira sa snaží zahojiť Šarlotinu boľavú dušu tým, že ju zoznamuje s liečivou silou tunajšej prírody. Keď svojej novej priateľke rozpovie historku o starej bosorke a divom dieťati, v Šarlote sa prebúdzajú spomienky na sestru, ktorá sa pred rokmi stratila.V miestnych maštaliach za nejasných okolností hynú zvieratá a dedinou sa začínajú šíriť zvesti o holohlavom netvorovi v lesoch. Dedinčania Miru a Šarlotu obvinia z bosoráctva. Tá je,  napriek narastajúcej hrozbe, odhodlaná zistiť pravdu o tom, čo sa pred viac ako 20 rokmi stalo s jej sestrou.
Šarlota sa musí vyrovnať so svojím pocitom viny a prijať zodpovednosť za vlastnú slobodu. Len tak bude schopná postaviť sa dedinčanom a vyrovnať sa so svojou minulosťou. Film Terezy Nvotovej podľa scenára Barbory Námerovej. 

THE SAILOR - LUCIA KAŠOVÁ**

Aká je cena slobody? Námorník Paul Johnson sa celý svoj život plavil na mori. Žil nespútane, opíjal sa, miloval a nikdy sa neusadil na pevnine. Teraz má osemdesiat a on, ani jeho loď, už nie sú schopní vyplávať. Kým každý deň vypije liter vodky, uvažuje o živote a smrti. Zdá sa, že cieľom jeho cesty je samota. The Sailor je film o vzťahu medzi slobodou a sebeckosťou. Režisérka Lucia Kašová v ňom hľadá odpoveď na univerzálnu otázku: Majú splnené sny vždy na svojom konci tak trpkú príchuť? 

*Media Voice anotácia produkčnej spoločnosti
**FILM EXPANDED text distribučnej spoločnosti
***BFILM anotácia produkčnej spoločnosti 

Text: Tereza Dodoková
©New Translation 2021

Previous
Previous

KONEČNE V KINOSÁLACH! Rozhovor s dokumentaristkou Máriou Pinčíkovou

Next
Next

Čo pozerať na VODe? Filmové odporúčania Terezy Dodokovej